2025-05-24
Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Brzesku

W Brzesku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, połączone z uroczystością nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku. W wydarzeniu uczestniczyli: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Stanisław Bukowiec i I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Obecni byli również zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Ćwik, posłowie Urszula Nowogórska, Urszula Augustyn, Piotr Górnikiewicz, senator Jerzy Fedorowicz, burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, zastępca komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Józef Galica, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Przemysław Przęczek oraz II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW i pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Justyna Czopek.

2025-05-24
„Zawsze gotowi, zawsze blisko” – przysięga i święto małopolskich terytorialsów

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, połączone z przysięgą wojskową 35 nowych żołnierzy 11 MBOT. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli również m.in. społeczny doradca do spraw bezpieczeństwa ministra obrony narodowej gen. w st. spoczynku dr Mieczysław Bieniek oraz marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Szczególny wymiar miała obecność weteranek powstania warszawskiego i Armii Krajowej mjr Hanny Zawistowskiej-Nowińskiej oraz kpt. Barbary Grocholskiej-Kurkowiak.

– Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to wyjątkowa forma zaangażowania w bezpieczeństwo kraju i lokalnej społeczności. Składana dziś przysięga to nie tylko słowa – to akt odwagi i gotowości do działania na rzecz wspólnego dobra. Małopolska może być dumna z żołnierzy swojej Brygady Obrony Terytorialnej – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

2025-05-23
Podpisanie umów w ramach programu Aktywny Maluch w gminie Czorsztyn. Na zdjęciu wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz wójt i skarbnik gminy Czorsztyn trzymajacy umowy i znak

- Dzięki podpisanej dzisiaj umowie do gminy Czorsztyn trafi kwota blisko 2,3 mln zł w ramach programu „Aktywny Maluch 2022-2029”. Środki te zostaną przeznaczone na utworzenie 32 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobku Kluszkowcach. Co istotne, gmina Czorsztyn nie korzystała w poprzednich edycjach z programu „Aktywny Maluch”, nie funkcjonuje tu żadna instytucja opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Teraz to się zmieni. Właśnie tak – dzięki programowi „Aktywny Maluch” – takie „białe plamy” wspólnie zamieniamy w miejsca z rozwiniętą opieką żłobkową – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Czorsztynie I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger podpisała umowę z wójtem gminy Anetą Markus.

2025-05-23
Zdjęcie zza ustawionych kamer. Na podeście przy mównicach z orłami stoją wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas briefingu prasowego. Na ekranie za ich plecami wyświetlona jest niebieska grafika z logiem wojewody. Po obu stronach ekranu stoją po dwie flagi Polski i Unii Europejskiej.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara poświęcony bieżącym tematom związanym z bezpieczeństwem oraz rozwojem Małopolski.

– Jesteśmy po kilku godzinach ważnego spotkania na temat strategicznych inwestycji rządowych w Małopolsce w dziedzinie przede wszystkim bezpieczeństwa, infrastruktury, ale również spraw społecznych i bezpieczeństwa zdrowotnego. Dla mnie, jako Małopolanina i dziś wicepremiera, ministra obrony narodowej, rozwój Małopolski to priorytet, a inwestycje strategiczne są moim oczkiem w głowie. Bardzo dobrze, że postępuje rozbudowa infrastruktury drogowej jak i kolejowej. Zmieniła się pozycja Polski w Europie, zmieniło się nastawienie, zmieniła się szansa na zdobycie środków unijnych, dzięki którym możliwy jest rozwój regionu – mówi wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

2025-05-23
Na zdjęciu przedstawiciele gminy Siepraw z wójtem trzymającym okolicznościową ramkę. Obok niego stoją wojewoda Krzysztof Jan Klęczar oraz pani skarbnik trzymający w rękach granatowe teczki z orzełkiem z podpisaną umową na dofinansowanie z programu Aktywny Maluch.

– Zapełniamy „białe plamy” na żłobkowej mapie Małopolski. W Sieprawiu w powiecie myślenickim powstaje nowy żłobek, który zapewni opiekę dla 92 dzieci do lat 3. Na jego utworzenie gmina Siepraw otrzymała w ramach programu „Aktywny Maluch 2022-2029” ponad 6,5 mln zł. To oddech ulgi dla rodziców, którzy nie będą się już musieli martwić o opiekę dla swoich pociech. Tym bardziej, że gmina nie korzystała w poprzednich edycjach z programu „Aktywny Maluch” i nie funkcjonuje tu żadna instytucja opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Podczas spotkania w Urzędzie Gminy Siepraw wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala podpisali umowę potwierdzającą przyznane dofinansowanie.

2025-05-22
Grafika informacyjna. W tle ściana oświetlona na czerwono lampką ostrzegawczą. Wielkimi białymi literami napis KOMUNIKAT Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W lewym dolnym rogu w białym prostokącie imienne logo wojewody z orzełkiem.

Dziś w godzinach porannych Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie odebrało zgłoszenie o problemach jelitowych u grupy przebywającej na „zielonej szkole” w jednym z hosteli w Krakowie.

Na miejsce został zadysponowany zespół ratownictwa medycznego. Po przebadaniu nie stwierdzono stanu zagrażającego życiu, 9 uczniów skierowano na konsultacje lekarskie do Szpitala im. Narutowicza w Krakowie (zostały tam przetransportowane autobusem).

Dyspozytor ratownictwa medycznego powiadomił o sytuacji PSSE w Krakowie.

2025-05-22
Pętla taktyczna, czyli ostatni sprawdzian przed przysięgą wojskową małopolskich terytorialsów. Na zdjęciu żołnierze biegania w trakcie ćwiczeń

Na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia (GOSZ) Pasternik ponad 30 osób przystąpiło dzisiaj do egzaminu po ukończeniu szkolenia podstawowego. Pozytywne zaliczenie tzw. pętli taktycznej to wymóg niezbędny do wstąpienia w szeregi terytorialsów. Z żołnierzami spotkali się wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz zastępca dowódcy 11 MBOT ppłk Andrzej Sioła.

- Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się sporą popularnością. Duże znaczenie ma tu z pewnością możliwość łączenia życia zawodowego i rodzinnego z wyzwaniami wojskowymi. To formacja, która pozwala rozwijać swoje pasje z jednej strony i zdobywać nowe umiejętności z drugiej. Ta wyjątkowość wyrażona chociażby w motcie: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – dla wielu żołnierzy staje się drogowskazem wyznaczającym kierunek wszystkich życiowych decyzji, także tych dotyczących spraw cywilnych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

wstecz    do góry     drukuj